Lubelszczyzna i jej muzea: gdzie warto się wybrać?

muzea

Okolice Lublina kuszą wspaniałą przyrodą i pięknymi zakątkami, warto jednak pamiętać, że wycieczki po tej części kraju mogą sprawić wiele radości i tym, którzy wolny czas najchętniej spędzają w muzeach. Jakie placówki muzealne warto zwiedzić w tej części kraju?

Jedną z ciekawszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić Lubelszczyzna, jest Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim. Urządzona tu wystawa skupia się na takich dziedzinach gospodarki, jak tkactwo i włókiennictwo, a że zgromadzone tu eksponaty mają ogromną wartość, turyści odwiedzający muzeum mogą zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat tych zawodów. W czasie wycieczki po Lubelszczyźnie warto też zwiedzić muzeum w Krasnymstawie, w którym również zgromadzono sporo ciekawych przedmiotów związanych z tym regionem. Muzeum, urządzone w zabytkowym kolegium pojezuickim, może się pochwalić ciekawymi numizmatami oraz zabytkami, które pochodzą z okolicznych stanowisk archeologicznych. Ogromne wrażenie na zwiedzających może zrobić galeria sztuki zdobniczej oraz kolekcja sarmackich portretów, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Zobacz też najciekawsze muzea i atrakcje w Krakowie.

Ważnym punktem na mapie Lubelszczyzny są też Puławy, znane z pięknego pałacu Czartoryskich. W jego murach również czekają cenne zbiory muzealne, dzięki którym można lepiej poznać dzieje Czartoryskich oraz zdobyć wiele cennych wiadomości na temat pierwszego narodowego muzeum, jakie powstało na ziemiach polskich z woli Izabeli Czartoryskiej. W poszukiwaniu ciekawych wystaw, warto też zajrzeć do Kraśnika oraz do Lubartowa. I w tych miejscowościach czekają na gości ciekawe placówki, dzięki którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Lubelszczyzny i jej historii.