Fryderyk Chopin – kompozytor romantyczny

Fryderyk Chopin w pewnym okresie swojej twórczości był kompozytorem romantycznym, ale na takie ukształtowanie jego postaci miało wpływ wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim żył on w okresie romantyzmu, a więc wszystkie jego oznaki działały na niego, przez co jego twórczość w tamtym okresie musiała być po prostu inna.

Chopin był wtedy tak jakby kompozytorem narodowym, który walczył swoimi utworami o jego dobre imię, co ceniła sobie bardzo szeroka grupa społeczeństwa, która zachwalała jego wizerunek artysty, bo był on naprawdę wyjątkowym i niesamowitym człowiekiem. Dzięki okresowi romantyzmu jego walce otrzymały wyrazisty wyraz o charakterze artystycznym, były one jedyne w swoim rodzaju, takie, które zawsze wzbudzały emocje u słuchaczy. Wtedy właśnie Chopin zasłynął ze swoich etiud, które były stworzone w sposób romantyczny, czyli taki, z którym kojarzył się w danym momencie Fryderyk Chopin. To sprawiło, że te etiudy były jak najbardziej naturalne, a więc widać wyraźnie, że warto było obrać taki kierunek w swojej karierze kompozytora. Jego twórczość w danym okresie była także bardzo dramatyczna i emocjonalna, wywierała ona wpływ na inne gatunki muzyczne tego czasu, ale także na innych kompozytorów, którzy cenili sobie podejście Chopina do swojego fachu.

Na pewno Chopin lubił także tworzyć polonezy, które dla niego bardzo dużo znaczyły, w nich czuł się jak ryba w wodzie, dlatego tworzył ich sporo, co mogło także znaczyć o tym, że miał w sobie nadal duszę romantyka.

Śmiało można więc stwierdzić na podstawie wyżej wymienionych faktów, że Fryderyk Chopin w pewnym okresie swojego życia przeszedł pewnego rodzaju metamorfozę, która pozwoliła stać mu się lepszym człowiekiem w swoich kompozycjach. Stał się on bardziej wrażliwy na otaczający go świat, jego kompozycje były bardziej romantyczne, miały charakter narodowy, także na pewno odbiło się to sporym echem w światku muzycznym tamtych czasów.

Był to jeden z najlepszych kompozytorów romantycznych na całym świecie, nie tylko w naszym kraju.

1 thought on “Fryderyk Chopin – kompozytor romantyczny

  1. Fajnie, że pamięć o Chopinie nie zanika. Co jest dosyć zaskakujące, jest on także dobrze znany za granica.

Comments are closed.