Kieleckie atrakcje: Muzeum Narodowe

muzeum-kielce

Wycieczki po Kielcach to nie lada gratka dla tych, którym marzy się kontakt z cennymi dziełami sztuki. Gdzie można się z nimi spotkać? W kieleckich muzeach, których zbiory mogą zachwycić swym bogactwem oraz różnorodnością. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Muzeum Narodowe, kuszące nie tylko ciekawą wystawą, ale i swą siedzibą. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Muzeum Narodowe w Kielcach mieści się z murach jednej z najsłynniejszych budowli tego miasta. Jest nią barokowy pałac, stanowiący cenną pamiątkę po urzędujących tu niegdyś biskupach krakowskich. Pałac ten jest jedną z najpiękniejszych rezydencji z epoki Wazów, jakie przetrwały na ziemiach polskich do naszych czasów. Piękna sylwetka, ciekawa elewacja oraz ogrody – oto atrakcje, które skutecznie zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. A przecież na tym nie koniec! Cennych skarbów nie brak też w pałacowych wnętrzach. Na co mogą liczyć ci turyści, którzy postanowią zwiedzić kieleckie Muzeum Narodowe?

Ta placówka muzealna z pewnością oczaruje każdego miłośnika sztuki. Tutejsza Galeria Malarstwa Polskiego uchodzi za jedną z najcenniejszych kolekcji tego typu w kraju, a zgromadzone w niej dzieła mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Obrazy Kossaka i Chełmońskiego, prace Malczewskiego i Pankiewicza – oto główne powody, dla których warto tutaj zajrzeć. Dla wielu zwiedzających najcenniejszymi dziełami są zgromadzone w tym muzeum portrety staropolskie, które tworzą imponującą kolekcję o bardzo dużym znaczeniu.

W muzeum tym można zapoznać się również z ciekawymi przykładami sztuki zdobniczej oraz z pamiątkami po Józefie Piłsudskim. Sanktuarium poświęcone Piłsudskiemu mieści się w dawnym pokoju Komendanta, który w czasie I wojny światowej gościł w Kielcach. Dziś jego pokój jest jedną z tych atrakcji, dzięki którym do Kielc tak chętnie zaglądają miłośnicy historii z całego kraju.

Zapoznaj się również z podobnymi atrakcjami w Elblągu, odwiedzając www.elblaginfo.pl.